We are planning
next puppies for
spring 2022.
Read more

NASZE PSY

Zobacz nasze Hiszpańskie Psy Wodne.

Zobacz więcej

SZCZENIĘTA

Informacje o naszych szczeniętach.

Zobacz więcej

GALERIA

Zobacz zdjęcia i filmy z naszymi pupilami.

Zobacz więcej

DLA PSA I KOTA

Salon pielęgnacji Twojego pupila.

Zobacz więcej

Witam w hodowli Canis Marinus Hiszpański Pies Wodny

 

Witam na mojej stronie internetowej poświęconej hodowli Hiszpańskiego Psa Wodnego.

 

Historia Rasy i jej użytkowość

Jak w przypadku większości ras krajowych, pochodzenie Hiszpańskiego Psa Wodnego (Perro de Agua Español) nie jest w pełni rozpoznane. W źródłach pisanych pierwsza wzmianka o podobnym psie pojawiła się już w 1100 roku. Tekst opisuje wodnego psa pasterskiego z południa Półwyspu, który używany był do zaganiania stad owiec i kóz zarówno w suchych jak i wilgotnych rejonach Andaluzji, Extremadury i Algarve w Portugalii. Charakteryzując go jako psa średniej wielkości o kręconych włosach podobnych do wełny, silnego, odważnego i bardzo mądrego, który lubi wskakiwać do wody i ganiać kaczki.

Inne teorie mówią, że korzenie rasy sięgają później. Jedni łączą ją z epoką dominacji Maurów w Hiszpanii uznając, że to właśnie oni mieli przywieźć na półwysep Iberyjski swoje psy. Drudzy odwołują się do XVIII wieku, kiedy w tej części Morza Śródziemnego istniał rozwinięty rynek handlu bydłem, zdominowany przez kupców tureckich. Handlarze ci często podróżowali z psami pilnującymi stad owiec, od których może wywodzić się inna nazwa tej rasy – turecki pies andaluzyjski (perro turco andaluz). Przywiezione psy mogły krzyżować się z miejscowymi a kolejne pokolenia były przyuczane do nowych zadań. Wykorzystywali je m. in. rybacy, szkoląc zwierzęta do wyciągania lin cumowniczych statków. Z tego okresu (1750 r.) pochodzi rycina zamieszczona w Historii Naturalnej Bufona, przedstawiająca najstarszy typ psa wodnego, który jest niemal identyczny ze współczesnymi przedstawicielami rasy.

Zbierając te wszystkie informacje Carlos Salar Medero, dziennikarz, badacz i jeden z największych znawców ras hiszpańskich wysnuł tezę, jakoby to bagna w okolicy hiszpańskiej rzeki Gwadalkiwir były kolebka hiszpańskiego psa wodnego. Tam stworzono rasę, która służyć mogła wielu różnym celom. Psy wodne były idealne na podmokłe tereny, świetnie sobie radziły zarówno na zielonych łąkach jak i suchych płaskowyżach, wyposażone w niezwykły instynkt umożliwiający znajdowanie zwierząt w wodzie.

Kiedy w 1864 r. na wystawie psów w Manchesterze, wygrał pies o imieniu Tim, którego opisywano jako hiszpański pudel, rasa ta staje się coraz bardziej popularna w Hiszpanii. Nieco ponad 100 lat później, bo 1973 r. rozpoczęto hodowle psa wodnego czystej rasy. Kilku znawców zainteresowało się niezwykle zdolnymi psami pasterskimi żyjącymi w Morón de la Frontera w Sewilli i rozpoczęło poszukiwania podobnych zwierząt. Zwierzęta będące efekt ich działań zaprezentowano w 1981 roku na wystawie w San Pedro de Alcántara koło Malagi, gdzie wzbudziły duże zainteresowanie. Po opracowaniu wzorca w 1985 roku Królewskie Stowarzyszenie Kynologiczne w Hiszpanii uznaje nową rasę - Hiszpańskiego Psa Wodnego na szczeblu narodowym. Po 17 latach rasa zdobywa uznanie Międzynarodowe, jej wzorzec otrzymuje nr 336 i zostaje zaliczony do grupy 8 jako pies wodny. Wpisując rasę do rejestrów hiszpańscy kynolodzy podjęli próbę ustalenia jej pochodzenia. Za miejsce wykształcenia przyjęto bardzo ogólnie różne części Hiszpanii, a za przodka psa pilnującego (pasterskiego) lub myśliwskiego - oba znane były na obszarze Hiszpanii już od wczesnego średniowiecza, co nie pozwala na ustalenie pierwszeństwa gatunkowego. Nie wyklucza się też domieszki psów przywiezionych przez kupców tureckich. Psy te dały również początek portugalskiemu psu wodnemu i francuskiemu barbetowi. Do podziału na różne odmiany lokalne, z których wykształciły się poszczególne rasy doszło po części bardzo wcześnie, po części jednak dopiero w XIX wieku.

Od początku istnienia hiszpańskie psy wodne jako rasa użytkowa służą pomocą w pracach pasterskich, polowaniach, pracują jako psy ratunkowe na lądzie i w wodzie. Psy wybierane do tych zawodów muszą przejść właściwy proces socjalizacji tak, aby miały silną więź z człowiekiem. Jest on niezwykle ważny dla psa i powinien rozpocząć się już między 5 a 7 tygodniem życia szczeniaka i nasilić między 8 a 12 tygodniem. Później, gdy pies skończy 5 miesięcy rozpoczyna się specjalistyczne szkolenia, prowadząc je zawsze z dorosłym osobnikiem, który służy za przykład. Już po roku od urodzenia, właściwie prowadzony pies jest gotów do samodzielnej pracy. Mimo postępu technologicznego, psy tej rasy ze względu na swoją inteligencję, szybkość, odwagę dalej są niezastąpioną pomocą dla ludzi pracujących ze stadami bydła, owiec, kóz w trudnych górskich czy podmokłych regionach. Tradycyjnie też hiszpański pies wodny używany był do polowań na króliki, ptaki i czasami na większe zwierzęta. Tu jego zaletą jest brak lęku przed wystrzałami i doskonała umiejętność pływania czy nawet nurkowania oraz wrodzone predyspozycje do aportowania. Od lat rasa ta jest również jedną z najlepszych służących w ratowaniu ofiar przeróżnych katastrof, brylują tu niesamowitą chęcią pracy, doskonałym węchem i siłą, która pozwala im pociągnąć ciężar będący siedmiokrotnością ich masy. Hiszpańskie ekipy ratunkowe pracujące z psami tej rasy brały udział w ratowaniu ofiar katastrof w Iranie, Meksyku, Kolumbii, Maroku, Hondurasie i Indiach. Bardzo wiele rodzin zawdzięcza życie swoich najbliższych uwięzionych pod gruzami właśnie Hiszpańskim Psom Wodnym.

Ich zaletą jest brak linienia, opiekuńczość w stosunku do szczeniąt, doskonałe zdrowie, temperament, przywiązanie do właściciela, żywotność, towarzyskość, aktywność, ciekawość wobec nieznanego. Jest to również rasa bardzo ceniona na psich wystawach piękności. Dzięki tym cechom psy tej rasy można spotkać obecnie w wielu krajach Europy: Finlandii, krajach skandynawskich, Belgii, Francji, Anglii, a także w Ameryce Północnej i Południowej.

Hiszpańskie Psy Wodne jako pieski domowe wymagają poświęcenia im dużo czasu na zabawę i czułość, podczas których chętnie i szybko się uczą. Mają dość znaczne wymagania ruchowe, lubią pływać i bawi je aportowanie. W zamian stają się bardzo przywiązane i oddane właścicielowi. Osiągają dobre wyniki w konkursach posłuszeństwa czy aportowania. Zazwyczaj żyją w zgodzie z innymi psami, zwierzętami domowymi oraz dziećmi. Należy zapoznać je też z kotami, by kontakty z nimi również nie wywoływały niesna­sek. Ostrzegają o niebezpieczeństwie szczekając, ale nie zrobią dużo więcej.

Więcej informacji o psach naszej rasy znajdziesz w drukowanych książkach:
Cristina Desarnaud - Spanish Water Dog: Special Rare-Breed Editiion:A Comprehensive Owner's Guide, 2003 Irvine.
Język: Angielski

Di Williamson, Wanda Sooby - The Spanish Water Dog Book, 2007 Singapur.
Język: Angielski

Co nowego u nas

We have I puppies

Roja has 5 puppies !!!

2020-08-03

Planned litter I

We are expecting the birth of puppies in August

2020-07-11

We have 6 puppies

Roja has 6 puppies !!!

2019-05-12

Planned litter H

We are expecting the birth of puppies in early May

2019-04-14

We have 5 puppies

Roja has 5 puppies !!!

2018-05-31

Maryl is father for the 5th time!

Good news from Austria from Kennel " Vom Lissfeld " - breeder Veronika Kubasta

2017-06-17

VIII - PdAE meeting

This is our meeting VIII - welcome!!!

2017-03-15

Toddini Kennel offers puppies

2 very handsome males and the jumper female looking for their forever homes!

2017-01-24

100 for the first time

This is the hundredth puppy of our race who was born in Poland!!!

2016-12-21

We have 8 puppies

The time has come to leave the family home.

2016-08-05

Next litter expected in June 2016

The last days of pregnancy!!!

2016-06-03

Zoja 1 birthday

Zoja just finishing first year

2016-05-20

Chica 7 birthday

Chica just ends 7 years

2016-04-21

Spanish needlework

From curls to the sweater

2016-04-20

Roja 1 birthday

Roja just finishing first year

2016-04-17

Spring 2016

Welcome spring

2016-04-03

3 birthday litter D

March 13 is 3 anniversary of our litter D

2016-03-13

1 birthday litter E

March 9 is 1 anniversary of our litter E

2016-03-08
Read more

KONTAKT

Poland
96-321 Żelechów
Krakowiańska 27
tel 601 511 576
email:

COPYRIGHTS

Anna Rapp

 

EN